top of page

Ahşap Parkeler Nasıl Parlatılır?

Laminat parke, ağaç parke diğer adı ile masif parke ve lamine parke olmak üzere 3 çeşide ayrılan parkeler, günümüz de bir çok ev ve işyerinin zeminini süslemekte. Her parke ahşap malzemelerden üretilse de masif parkenin tamamen doğal olması onu başka bir kategoriye koymaktadır. Özellikle eskiden ev satın alırken veya ev inşa ederken, zemin de masif parke kullanımı ön planda idi. Fakat; laminat parkenin çıkması ve ahşaba göre fiyatının bir hayli düşük olması, laminat pakenin renk kartelasının da geniş olması dolayısı ile insanlar ahşaptan vazgeçmeye başlamışlarıdır. Oysa; bakıldığı zaman ahşap parke hem daha sağlıklı hem de uzun yıllar dayanıklı olması ile tercih sebepleri arasında yer almalıdır. Üstelik masif parkenin yani ağaç parkenin ısı yalıtımı sağlaması da aslında tasarruf olarak cebinize de dost olacaktır. Biz bu yazımız da ahşap parkeye ağırlık vermekte ve evinde masif parke kullanan kişilere bazı tüyolardan bahsetmek istedik.Bu tavsiyelerimizden en çok ilgi göreni ise; Ahşap Parkeler Nasıl Parlatılır?

Laminat parkeyi ahşap sınıfına sokan tek neden, kullanılan ağaç reçinesidir. Aslına bakarsanız kağıt ve reçine ile üretilen laminat parkeler tarafımızdan tavsiye edilmemektedir. Hele ki, yerde ahşap parkesi olan kişilerin üzerine laminat yaptırmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Lamine parke ise 3 katmandan oluşan ve her katmanı ayrı ağaç cinslerinden oluşan parkelerdir. Masif parke ise tamamen ağaçtan üretilmiş, diğerlerine göre daha pahalı ve daha uzun ömürlüdür.

Ahşap Parke Temizliği ve Parlatılması

Ahşap parke temizliğinde yalpan en büyük yanlış çok su kullanılması ve temizlik sırasında kimyasal ürünlere yer verilmesidir. Oysa, biz sistre cila ustası olarak sadece nemli bez ile ahşabın yüzeyinin silinmesi taraftarıyız. Piyasada parke temizleyici olarak satıla ürünler yerine arap sabunu veya sirke de kullanarak, bez ile parke yüzeylerini temizlemeniz mümkün. Parke siliminde mikrofiber bez tercih etmeniz yararlı olacaktır. Su ile çok fazla temas eden parke, uzun süre ıslak kalırsa kabarma ve bel verme olayları ile karşılaşabilir. O nedenle dikkatli olmakta ve bezin iyice sıkılarak temizlik yapılmasında önem vardır. Hlı gibi malzemelerin temizliğinden daha basit olan ahşap parke temizliği belli aralıklar ile yapılırsa hem daha uzun ömürlü olacak hem de parlaması devam edecektir.

Ahşap Parke Nasıl Parlar?

Ahşap Parke Parlatma

Ahşap parkelerin parlatılması bakımlarının belli periyotlar ile devam etmesi halinde sağlanır. Kararmış ve deforme olmuş parkelerin tekrar parlaması için tek yapılması gereken sistre cila işlemidir. Yeni yapılmış ve henüz eskimemiş parkelerinizi parlatmak için bir kova suyun içerisine sirke veya arap sabunu katarak, mikrofiber bez ile iyice suyu alınarak parke yüzeyi temizlenerek parlatılabilir. Haricinde profesyonel sistre cila ustası bulmanız gerekecektir.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page