top of page

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Mekanlarınıza şık bir görünüm katan masif parke, halı gibi yüzeylerde olduğu gibi düzenli aralıklarla bakım gerektiren döşemelerdir. Masif parkeler de meydana gelebilecek ve en sık rastlanan sorunlar çizikler ve su almasından dolayı oluşan karartılar ve kabarmalardır. Özellikle su alan parke zaman içerisinde bel verir ve kullanılamaz hale gelebilir. O nedenle özellikle temizlik esnasında bol su kullanılmaması tavsiyemizdir. Peki doğru bir parke temizliği nasıl yapılır?

Periyodik olarak masif parke temizliğine özen göstermelisiniz. Özellikle toz alımı esnasında, parke yüzeyini çizmeyecek nesneleri kullanmalısınız. Elektrik süpürgesi kullanıyor iseniz süpürge ucunun halı ayarında olmamasına özen göstermelisiniz. Parke yüzeyinde ki tozları aldıktan sonra hafif nemli bir bez ile parkelerinizi silebilirsiniz. Eğer vileda kullanacaksanız mutlaka ama mutlaka iyice sıkmalısınız. Su içerisine piyasada satılan parke temizleme ürünlerinden az miktar katabilirsiniz. Fakat ahşap için üretilmemiş temizleyici ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Zira, parke üstünde ki katmanda bulunan cilaya zarar verebilirsiniz. Unutmayın ki, parkenizi koruyan en önemli unsur ciladır.

Zaman içerisinde cilanız matlaşabilir veya kararabilir. Bunun için üretilmiş herhangi bir temizleyici bulunmamaktadır. Bu aşamada iseniz ve parkelerinizin tekrar parlak görünmesini istiyor iseniz, sistre cila uygulaması yaptırmalısınız. Zeminnet olarak tozsuz sistre cila işlemi sunmaktayız. Eskisi gibi toz derdi olmadan sağlıklı şekilde yepyeni parkelerinize kavuşabilirsiniz. Unutmayın ki mekanı gösteren zemindir. Parlak ve yeni döşenmiş parke izlenimi için bizi arayabilirsiniz.

Sistre cila işlemi için vakit var diyor iseniz, size ufak tavsiyeler verelim. Bu sayede parkelerinizin ömrünü biraz daha uzatabilirsiniz. Özellikle misafir gelecek ise ve kalabalık bir ortam oluşacak ise, parkelerinizi kilimle kapatabilirsiniz. Bu şekilde parkeleriniz daha az aşınmış olacaktır.

Parke Temizliği Aşamaları

Parke Temizliği

  • Doğru parke temizliği nasıl olmalıdır? Öncelikle ilk aşama olarak parke yüzeyinde ki tozları, parke yüzeyini çizmeyecek şekilde alınız.

  • Parke yüzeyinde bulunan ve süpürgenin alamadığı nesneler için fırça kullanabilirsiniz.

  • Sonrasında yapmanız gereken tek şey mikrofiber bez ile parke yüzeyini temizlemek. Burada ki en önemli husus bezin nemli olması yani çok ıslak olmaması.

  • Bu uygulamaları belirli periyotlarda tekrar ederek parkenizin canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page