top of page

Ev İçin Ahşap Yer Döşemesi Seçmek

Eviniz için ahşap zemin seçmeye gelince, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Tarz ve kişisel tercihlerden bütçeye kadar, bu alanlara uyacak ve tercihlerinize sadık kalacak bir ahşap zemin türü bulmanız gerekir.

Açık ve Havadar Tarz Odalar


Ev sahiplerine sunulan 50'den fazla ahşap türü ile tarzınızı yansıtan bir ahşap bulmak önemlidir. Tarz odanız açık ve havadar bir odaysa, hafif ahşaplar gitmeniz gereken yer olacaktır. Bu tür ağaç türleri arasında dişbudak ve akçaağaç bulunur.


Bir Oda İçin Rahat ve Sıcak Hisset


Birçok ev sahibinin evlerinde rahat ve sıcak olan bir evde sahip olduğu bir başka popüler his. Orta tarzdaki ağaç türleri bu hissi en çok getirenlerdir. Kayın ve meşe, bu duyguyu eve getirmede harika bir iş çıkaran türlerden birkaçıdır.


Görkemli ve Zarif Bir Oda


Ev sahiplerinin evleri için sevdikleri üçüncü bir görünüm, görkemli ve zariftir. Bunu yansıtan ağaç türleri genellikle ceviz veya maun gibi koyu renkli ağaçlardır.


Parke Döşemenin Dayanıklılığı


Ulusal Ahşap Parke Derneği'ne göre, bir zemin kaplama tarzına karar verdiğinizde, önümüzdeki yıllarda döşemenizin nasıl kullanılacağına bakmak önemlidir. “Yalnız yaşayan emekli bir çift misiniz yoksa küçük çocukları ve evcil hayvanları olan meşgul bir aile misiniz? Her ağaç türü, Janka ölçeği adı verilen bir şey kullanılarak sertliği ve dayanıklılığı açısından derecelendirilir. "


Ahşap zeminin tarzını ve dayanıklılığını belirledikten sonra, ahşap döşeme sürecine geçmeye hazırsınız. Eviniz için bir görünüm ve his seçmek, özellikle bu yararlı ipuçlarıyla çok zor olmamalıdır.Mimari Masif Ahşap: Eviniz için Hangisi Doğru?


Evinize döşetecek ahşap türünü nasıl seçersiniz? Bu, evinizde kurmak istediğiniz alana veya odaya bağlıdır. Hem mimari açıdan zarif olan lamine parke hem de masif ahşap zeminler çevre dostudur çünkü her ikisi de gerçek ahşaptan yapılmıştır. Peki aradaki fark tam olarak nedir?


Özel Tasarlanmış Lamine Ahşap Zeminler


Bu tip parke döşeme, çok katmanlı ahşap kaplama kullanılarak üretilir. Bu kaplamalar gerçek ahşaptan yapılmıştır ve farklı veya aynı ağaç türünden olabilir; üst katman tipik olarak en yüksek kaliteyi kullanır. İşlenmiş ahşap zeminler, her bir ahşap katmanının taneleri birbirine dik olarak uzandığı için çok sağlam kabul edilir. Ne anlama geliyor? Alanınızdaki hava ve nem değiştiğinde, mühendislik ürünü ahşap masif ahşap döşemeden daha az genişler ve büzülür.


Peki, lamine parke ahşap zeminler nereye yerleştirilebilir? Evin her yerinde kullanılabilirler. Ancak bu tür döşeme çivilenebildiği, zımbalanabildiği veya yapıştırılabildiği için, ideal bir döşeme ve ustalık kurulumu sağlar. Ayrıca, eğrilmeye daha az eğilimlidir, bu nedenle daha düşük seviyeler gibi nemli veya nemli alanlarda daha iyi sonuç verir. Bu döşemenin sığ bir üst katmanı olduğundan, yalnızca birkaç kez zımparalanabileceğini ve yeniden cilalanabileceğini unutmayın.


Masif Ahşap Döşeme Daha Uygun mu?


Masif ahşap döşeme nedir? Tam olarak göründüğü gibi, kalınlığı değişebilen sağlam bir ahşap parçası. Lamine olarak üretilmiş ahşap zeminlerin aksine, bu tip döşeme yalnızca yerin üstünde olan odalarda kullanılabilir. Evinizde masif ahşap döşeme için ideal olan alanlar aileniz veya oturma odanız, yatak odaları, mutfak ve yemek odasıdır. Ahşap döşemeyi seçmenin ek bir yararı, birçok kez zımparalanabilmesi ve yeniden sistre cila yapılarak yenilenmesidir.


Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page