top of page

Laminat Parke Sınıfları ACLaminat Zeminler İçin AC Derecesi Nedir?


Yeni bir laminat parke satın alırken, laminatın kalınlığı veya sunulan garantinin uzunluğu her zaman dayanıklılığı veya ömrü için en iyi ölçü değildir. Çoğu laminat artık, belirli bir laminatın ne kadar sert ve dayanıklı olduğunun çok daha doğru bir ölçüsü olan bir AC derecesi ile derecelendirilmektedir. Laminat parke sınıfları yani AC, Aşınma Sınıfı anlamına gelir ve bu Avrupa Laminat Parke Üreticileri (EPLF) tarafından ölçülendirilmektedir. Çoğu Avrupa laminat parke üreticisi EPLF'ye aittir.


Tüketicilerin çok çeşitli laminat parke türleri arasındaki farkları anlamalarına yardımcı olacak bir araç olarak endüstri standartlarını geliştirir ve düzenlerler ve sadece onlar için mükemmel zemini elde etmek için bilinçli satın alımlar yaparlar.


Farklı AC Derecelendirmeleri Nelerdir?


AC1 - Orta Düzey Konut

Bu derecelendirmeye sahip zeminler, yalnızca yatak odası veya dolap gibi orta düzeyde konut kullanımı için uygundur. Ortalama bir yatak odası bile makul miktarda trafik aldığından, evinizin herhangi bir odası için AC1 dereceli bir zemin kullanmanızı gerçekten tavsiye edemeyiz. Bir dolabın içi veya içeriye girme alanı muhtemelen bir AC1 katıyla makul bir şekilde karşılanacaktır, ancak yukarıda da söylediğimiz gibi, her zaman AC3 veya üstünü öneriyoruz.


AC2 - Genel Konut

AC2'ler oturma odaları ve yemek odaları gibi “Normal konut” uygulamaları için uygundur. Günlük ortalama yaya trafiğine dayanacaklar, ancak eminiz ki çoğunuz evinizde zemininizin geçirdiği aşınma ve yıpranmanın hiçbir şekilde "normal" olarak sınıflandırılamayacağını kabul edeceksiniz. !


AC3 - Ağır Konut / Orta Ticari

Tüm konut uygulamaları için uygun ve en düşük laminat parke sınıfı bu olmalıdır. Bu, ortalama bir ev için işi yapacak ve doğru işlem gördüğü ve uygun şekilde temizlendiği sürece, yıpranma ve leke yılı garantisine uygun olarak herhangi bir odada günlük yıpranma ve yıpranmaya kolayca dayanacaktır. Laminat veya vinil zemininizden biraz daha fazla dayanıklılık istiyorsanız, okumaya devam edin.


Bir AC3 aynı zamanda iş dünyasında da tercih edilebilir. Ilımlı bir ticari ortam AC3 çeşidi için yeterli olacaktır. "Orta" genellikle bir otel odası veya küçük bir ofis etrafındaki bir şey anlamına gelir. AC3 tercih edilen ofisinin zemini bir AC3 ve üç yıl sonra, gergin adımlardan kaynaklanan ayak sesleri ve sandalyelerin etrafındaki dönmesine rağmen hala yeni gibi görünüyor. Burada sağduyu hakimdir ve üzerine sık sık sandalyelerin kazındığı, yüksek topuklu ayakkabılardan ve botlardan çok fazla trafik alan ve uygun şekilde temizlenip bakımı yapılmayan bir zemin sorunlarla karşılaşacaktır.


AC4 - Genel Ticari

Şimdi konuşuyoruz. AC4, herhangi bir ve tüm konut uygulamaları için makul ölçüde iyidir. Ofisler, butikler ve kafeler gibi genel ticari uygulamalar için de mükemmeldir. AC4 laminat bir bar, kafe veya restoranda iyi olabilirken, tüm laminatların suya dayanıklı olmadığını ve dökülmelerin, ağır iş paspaslamasının veya buharlı paspaslamanın zemine ciddi hasar vereceğini ve gıcırdamasına neden olabileceğini unutmayın.


AC5 - Ağır Ticari

Tüm konut uygulamaları için fazlasıyla yeterli. Ayrıca, işi kamu binaları, büyük mağazalar vb. Gibi ağır ticari uygulamalar için yapacak. AC5'in laminatın daha kalın ve daha dayanıklı olduğu anlamına geldiğini bir kez daha unutmayın, ancak laminatların suya direnme yeteneği üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç yoktur, bu nedenle zemini yıkarken veya paspaslarken dikkatli olunması gerekecektir.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page