top of page

Laminat Parke Üzerine Cila Yapılır mı ?

Laminat parkeye cila yapılırmı sorunuzun cevabı hayır cila yapılamaz. Laminat parkelerin özelliği ahşap taklidi olması ve sıkıştırılmış ağaç tozunun tutkalla sıkıştırılarak ( preslenerek ) üzerine ağaç görünümlü film tabakasının yapıştırılmasıdır. Bu da aslında gördüğünüz üst tabkanın bir fotoğraf kağıdından farksız olduğu anlamına gelir. Dolayısı ile siz nasıl ki bir kağıdı cilalayıp parlatamazsanız laminat parke üzerine cila da yapamazsınız.


Peki eskimiş laminat parkeler ne olacak, çöpe mi atacağız ? Her ne kadar suya, rutubete ve darbelere karşı dayanıklı diye üretilse de laminat parkeler oldukça zayıf ürünlerdir. Kısa zamanda çabuk yıpranırlar ve yer yer çökmeler, çizilmeler hatta kırılmalar yaşanabilir. Bu durumda lokal olarak laminat parkenin tamiri mümkün fakat maliyeti yüksektir. Ayıca, kullandığınız laminat parkenin aynısını tekrar bulmak da oldukça zordur. Ve hasar ne kadar büyükse tamir olma şansı o kadar azdır ve komple sökülüp yeni parkelerin takılması gerekebilir.


Laminat Parkeleri Parlatma İşlemi


Laminat parkelerin ağaç parkelere nazaran çok düşük maliyetlere gelmesi de aslında kalitesiz oluşunun göstergesidir. Daha uzun süre laminat parkelerinizin dayanmasını istiyor iseniz, nasılsa çizilmez, bir şey olmaz demeden dikkatli kullanmaya ve temizlik yaparken bol su kullanmaktan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Laminat parke üzerine cila olmaz fakat temizlik suyu içerisine bir kapak ahşap temizleyici koyarsanız, parlamasını sağlayabilirsiniz.

Commentaires


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page