top of page

Marküteri Parke Nasıl Yapılır ?


Kişiye özel üretilen marküteri parke nasıl yapılır? sorusundan önce Marküteri tarihine inelim ve öncelikle bu sanatın ne olduğunu keşfedelim. Marküteri parkeden ziyade sanatına değinecek olursak; farklı renklerdeki ahşap kaplamaların kesilerek ve iç içe yerleştirilerek boyasız şekilde ham ağaçların doğal renkleri ile yapılan bir oyma sanatıdır.

Eski Mısır tarihinde de marküteri sanatına rastlamak mümkün. Efsane aynen şöyle; Kraliçe Kleopatra’nın sarayında bu sanatı icra eden ustalar tüm maharetlerini göstererek eserlerini Kraliçeye beğendirmek için birbirleriyle yarış halindeydiler. Kraliçenin arzu ettiği marküteri sanat eserleri en kısa zaman içerisinde yapılmalıydı. Kleopatra’nın işkence etmesinden korkan sanatkârlar kraliçenin memnun kalması için, sarayın dört her tarafını göz zevkine hitap eden sanat eserleriyle donatmaya başlar.

Çok değişik tekniklerde süsleme tarzları vardır ve kraliçeye özgü olacak şekilde sunulur. İsmi unutulan Mısırlı bir sanatkârın tasarımı bitmiş bir eşyanın üzerinde çeşitli geometrik şekilleri, kendi istediği şekilde motifleri yan yana getirerek mobilyalarda uygulaması sonucu oluşan eserler kraliçenin beğenisini toplar.

Sonuçta Mısırlı sanatçıların kraliçe Kleopatra’yı memnun etme savaşları sonucunda bu marküteri sanatı doğar. Sarayı süsleyen eşyalar, daha sonraları Avrupa ülkelerine yayılır.

Yıllar sonra atölyelerin sayısı artmaya başlar ve eserler yavaş yavaş eski heybetini kaybeder. 20. yüzyıla varıldığında ise bir zamanların en gözde olan bu sanat duraklama dönemine girmiş olur. Bugün ise yaygın olarak Fransa’da daha çok görülmektedir. Osmanlıda da var olan marküteri sanatı bizzat Fatih Sultan Mehmet Han tarafından da resmedilmekteydi. Osmanlı da bu kadar yaygınlaşan bu sanat daha sonra unutulmaya yüz tutmuş ve şimdi ise yok denecek kadar azalmıştır. Temiz ve dikkatlice bir çalışma gerektiren marküteri sanatı değişik renklerdeki ahşapların bir araya toplanması ile yapılmaktadır. Yapılan her eser kişisel olup ikincisini yapmak zor olasılıktır. Ahşabın içindeki kendi doğal deseni her zaman değiştiği için aynı deseni imkansızdır denilebilir . Bu sanata gönül vermiş ve kıymetini bilen insanlar için marküteri eserlere sahip olmak bir ayrıcalıktır. Eski dönemlerin en önemli ahşap sanatı Marküteri’yi , şimdi lazer teknolojisi yardımı ile devam ettiriyorlar.

Uzman bilgi düzeyinde ahşap işleme bilgisi ve ustalığı gerektiren marküteri parke kaplaması masif ağaçtan oluşturulduğu için çok göz alıcı, dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Şimdilerde lüks mekan mekanların zeminlerinde, saray ve başkanlık konutu gibi üst düzey yerlerde sıkça uygulaması yapılmaktadır.

Marküteri parke uygulaması ıslak zeminler haricinde her türlü eşya ve zeminde kullanılıyor.

Sıklıkla; yemek odası takımları, yatak odası takımları, sehpa üzerinde, sandık kapağında, yemek masası ve tablolarda tercih ediliyor.

Marküteri Parke Nasıl Yapılır ve Uygulanır ?

– Öncelikle uygulama yapılacak zemin üzerine 3-6 cm aralığında şap atılmalıdır. Şap üzerinde sert bir cismi sürterek sertlik kontrolü yapılmalı ve sürtünme sırasında iz ve toz çıkarılmammalıdır.

– Şapın kuruması beklenmelidir bu da en az 7 haftayı bulacaktır.

– Kuruma beklenirken oluşacak şapta ki çatlaklar tamir edilmelidir.

– Yüzey mutlaka temiz olmalıdır.

– Kot farklılıkları ortadan kaldırılmalıdır.

– Çift kompenat özelliği olan ön astar sürülerek tekrar kuruması beklenmelidir..

– Zeminde marküteri parke var ve şap uygulaması gerekmiyorsa marküteri parkenin tozsuz sistre cila yapılması gerekmektedir.

Marküteri Parke Nasıl İmal Edilir Video

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page