top of page

Marküteri Parke Nedir ?

Marküteri parke zemin uygulama, marküteri sanatından esinlenerek yapılan bir parke türüdür. Karo, göbek ve bordür tarzında ki malzemelerin hepsi marküteri olarak kabul görmektedir. Kullanım alanları farklı olmak ile birlikte zemin durumu ve mekan kullanım amacına göre marküteri parke tasarımları da üretilebilmektedir. Aynı zamanda bordürler merbau, meşe, sapelli, doussie, dişbudak, wenge akçaağaç vb. çeşitli ağaçlardan üretilmekte olup geometrik veya organik desenler şeklinde iç mekâna uygulanmaktadır.

Marküteri, geleneksel şekillerin yanı sıra günümüz motifler ve modern teknoloji ürünleri kullanılarak zengin ahşap türlerinin şekillendirilip çeşitli desen ve modellerin zemine uygulanmasıyla meydana gelen bir parke modelidir. Marküteri parke uygulamaları, marküteri sanatından esinlenerek yapılan bir parke çeşididir. Karo, göbek ve bordür tarzında ki malzemelerin hepsi marküteri olarak kabul görmektedir. Kullanım amaçları farklı olmak ile birlikte zemin durumu ve mekan kullanım hedefine göre marküteri tasarımları da yapılabilmektedir. Aynı zamanda bordürler merbau, meşe, sapelli, doussie, dişbudak, wenge akçaağaç vb. farklı ağaçlardan oluşmakta olup geometrik veya bitkisel tasarımlar olarak iç mekâna uygulanmaktadır. Ayrıca bordür her türlü karo, göbek, klasik parke aplikasyonunda kullanılabilen, kullanıldığı her tür parkeye görsel ve işlevsel bir boyutla birlikte prestijde katan bir çeşit olmuştur.

Fransızca bir kelimeden gelen marküteri, Mısır’da Kleopatra’nın sarayının tabanını süsleyen bu ahşap işçiliği Osmanlılar tarafından saraylarında da sık sık kullanılmıştır.

Aynı zamanda marküteri parke, bordür zemin uygulamalarında mekânın dekorasyonuna, parkenin cinsine şekline göre seçilebilen, mekânı çevreleyen ve bu sayede mekânın algılanmasında büyük çapta etkin bir gruptur.

Marküteri figürler karo parkelere marküteri tekniği ile çalışılmış, geometrik veya bitkisel desenli motifler olabileceği gibi bitki ve hayvan motifleri de olabilmektedir. Oturma odası, yemek odası veya yatak odası dekorasyonlarında uygulanabilecek çiçek, yaprak, tüy gibi motifler mekânın görünüşüne çekicilik katmaktadır. Çocuk odalarında ise uygulanabilecek denizatı, yunus, çiçek gibi çizimler çocukların kendilerini sevgi dolu bir ortamda hissetmelerini sağlamaktadır. Günümüzde marküteri parkeyi; işyerlerinde, evlerin salonlarında, oturma odalarında, çocuk odalarında kısacası ahşabın şıklığı ile zenginleşebilecek her ortamda görmek mümkündür.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page