top of page

Masif Parke Ne Demek ?


masif parke

İnsanlığın var oluşu ile beraber her zaman kullanılan ve tercih listesinde ilk sıralarda olan doğal bir üründür masif. Masif parke ise; kesinlikle ahşap malzemeye kimyasal bir müdahalede bulunulmadan üretilen, doğallığına zarar verilmeden işlenen bir yer kaplamasıdır. Masif parke nedir ? Onu diğer ürünlerden ayıran en önemli özellik nedir ? Laminat parke gibi yapay ürünlerin son dönemde tercih edilmesine rağmen ahşap parke her zaman kıymeti en çok bilinen ürünlerden olup, uzun ömürlü olması, ısı ve ses izolasyonu açısından sıkıntısız olması, ve sistre cila ile birlikte yıllarca kullanılabilir olmasından dolayı çok sık tercih edilen üründür.

Masif parkenin üretimi; ham halde Afrika′dan ve uzak doğudan ülkemize ithal edilen taslak tomruklardan sağlanmaktadır. Üretim sırasında daha çok dayanıklı uzun ömürlü olacak ve sert ağaçlar tercih edilir. Üst katmanında 6 mm kalınlık ile sistre payı verilmiştir bu sayede ömür boyu kullanılabilir sağlıklı ortamlar sunmaktadır. Parke üretiminde, yüksek dayanıma gücüne sahip olmaları nedeni ile yapraklı türler tercih edilmektedir. Masif parkenin bazı çeşitleri ise ; meşe, merbau, kayın, bubinga, sapelli, kestane, dişbudak, maun, dibetou, iroko, wenge şeklinde sıralanabilir.

Farklı ebatlarda üretimi yapılan masif parkenin yüzeyleri düzgün, yan ve uç taraflarında ise birbirleri ile kenetlenmesini sağlayan zıvanalar yer alır. Kalınlıkları ise 14mm ve 22mm arasında değişkenlik gösterebilir. Masif parkenin en önemli artısı defalarca sistre cila yapılabilmesi ve bu sayede hem ilk gün ki görüntüsünü koruyabilmesi hem de çok uzun seneler zeminde kullanılabilmesidir.


RABITA PARKE NEDİR ?


Çeşitlilik bakımından doğada oldukça fazla bulunan parkelerin arasında en çok kendini gösteren bir diğer parke ürünü de ahşap rabıta parkedir. Ahşap rabıta parke, bir çok özelliği ve faydalı tarafı ile bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir ve sizlere her türlü alanda güzel bir görüntü imkanı yaratabilmektedir.

Ve sağlık açısından bakıldığında rabıta parkenin zemin döşeme tercihinde en çok tercih edilen parkelerin arasında yer aldığı bilinmektedir. En önemlisi, rabıta parke, dayanıklı ve uzun ömürlü bir parke ürünüdür. Rabıta parkenin tercih edilmesinde ki bir diğer önemli husus ise, ısı ve ses konusunda size iyi bir izolasyon imkanı yaratmış olmasıdır. Eğer yaşadığınız ortamda aşırı derecede ısı değişikliği söz konusu ise ve ses konusunda fazlası ile problem var ise rabıta parke modelleri tam olarak size göre bir seçim olacaktır.

Masif parke üretimi sırasında genel olarak sert, dayanıklı ve uzun ömürlü ağaçlar kullanıldığı için size uzun ömürlü bir döşeme seçeneği sunmaktadır. Sözün kısası, rabıta parke tercih ettiğiniz takdirde uzun süre bu parkeleri rahat bir biçimde kullanabilirsiniz ve bu parkeler fazlası ile sağlıklıdır.

Bütünüyle masif bir parke olması sebebi ile fazlası ile sistre cilalama payı bulunmaktadır . Bu da uzun yıllar hiç sorunsuz bir zemin malzemesine sahip olacağınız anlamına gelmektedir.

Masif parkeyi kullanabileceğiniz alanlar oldukça fazladır; konutlar, villalar, restoranlar, oteller, avm ve iş yerleri… Bu tür alanların hepsinde hatta spor salonlarında bile masif parke kullanabilir ve şık bir görüntü sağlanabilir. Masif parke nedir ? Masif parke ilk etapta size pahalı gibi gelse de uzun yıllar dayanıklılık sağlaması ve kullanılabilir olması sebebi ile en uygun parkedir.


Masif Parkenin Başlıca Özellikleri


· Tamamen doğal olması

· Kimyasal içermemesi

· Sağlıklı olması

· Estetik görünüm sunması

· Ortamı sıcak tutması

· Uzun ömürlü bir malzeme olması

· Ses ve ısı yalıtımı açısından en uygun tercih olması

· Çevre dostu olması

· Fiyatlarının ekonomik olması

· Sistre cila yapılarak yenilenebilir olması


Masif Parkenin Temizliği ve Bakımı


Masif parkenin nemli bir bezle toz alıp temizliğini yapmak haricinde başkaca bir bakıma ihtiyacı yoktur.

Dış etkenlerden koruması için belirli periyotlarda cila yapılması gereklidir. Cila seçiminde ise üst markalar tercih edilebilir. Bu sayede sistre cila periyotları da uzatılabilir.

Eşya taşıma ya da eşyaların yerini değiştirme esnasında dikkatli davranılması da parkenin çizilmesini önleyecektir.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page