top of page

Parke Cila Kaç Kat Yapılır ?

Sistre Cila pek bilinmeyen bir kavram olsa da genel açıklaması parke bakııdır. Sistre sayesinde eskiyen ahşap yüzeyler tekrar en yeni halini alırken, tüm çiziklerden lekelerden ve kötü görüntüden arındırılır. Bu işlem için el zımparası ile olacak bir işlem değildir ve profesyonel vakumlu toz torbalı makineler ile yapılır. Lokal olarak sistre ve cilalama mümkün değildir yani böyle bir işleme karar verilmesi durumunda tüm yüzeye sistre yapılacağını unutmayın. Ayrıca parke cila kaç kat yapılır ise daha güzel olur açıklamak gerekirse, 3 kat makine ile parke cila yapılırsa tam olarak temizleme işlemi yapılmış demektir.


Sistre cila ya da wax uygulanan zeminler ilk gün ki kadar estetik ve kaliteli bir görünüme kavuşur. Parke bakım işleri alanında uzman olmuş ve uzun seneler bu iş içerisinde yer almış profesyonel ustalar tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda geri dönüşü olmayacak problemler oluşabilir.


Parke zeminler sistre yapılırken parkelerin aralarında yer alan boşlukları ağacın kendi tozu ile yapılan macun ile kapatılır. Sistresi bitirilen parkeye isteiğiniz doğrultusunda solvent bazlı ya da su bazlı cilalardan uygulanabilir. Subazlı cilalar kimyasal madde içermez ve kokusuz olması dolayısı ile de daha sağlıklı cilalardandır. Su bazlı cilanın kuruma süresi de 2-4 saat arasıdır. Diğer cilalar kimyasal madde içerir koku yayarlar ve kuruma süresi 24 saati bulabilir. Evler için subazlı cilalar kullanılması tavsiye edilir, sağlık açısından daha güvenlidir.


Cafe, restoran, avm ve yoğun trafiğin bulunduğu mekânlarda solvent bazlı cila, selülozik cila kullanılması önerilir. Ahşap mekânlarda bakım aşamasında renk değişikliği yapmak olasıdır. Renklendirme işlemi renkli wax oil, ahşap renklendiricilerle, pinoteks ahşap boyaları ile zeminlerin renkleri istenilen tonlarda değişik yapılabilmektedir.


Parke cilası kullanım standardı minimum 1 kat koruyucu astar 2 kat cila, maximum 1 kat vernik 3 kat cila şeklindedir. Ağaç cinsine ve zeminin durumuna göre bu oran değişiklik gösterebilir.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page