top of page

Parke Nasıl Dezenfekte Edilir ? Parke Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Şu anda, çoğumuz evde tıkılıp kalmış durumdayız ve durum ideal olmaktan uzak olsa da, biraz temizlik yaptırmak için harika bir zaman olabilir. COVID-19 (Koronavirüs) ve diğer mikropların yayılmasını azaltmak için sadece evi temiz tutmak önemli değildir, aynı zamanda bahar temizliğine de bir adım önde başlamak üretken hissetmenize ve evinizi daha keyifli bir yer haline getirmenize yardımcı olabilir. Evinizdeki biri hastaysa, sadece temizlemek değil, yüzeyleri dezenfekte etmek de önemlidir ve zeminleriniz de bir istisna değildir. Parke Nasıl Dezenfekte Edilir ? Parke Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Yerlerimi Temizlemeli mi, Dezenfekte Etmeli miyim?


Dikkat edilmesi gereken ilk şeylerden biri, evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek arasında büyük bir fark olduğudur. Temizlik, mikropları gidermeye yardımcı olur, ancak onları öldürmez, ancak bu, mikropların sayısını azalttığı için enfeksiyonun yayılma riskini azaltır. Dezenfeksiyon, yüzeylerdeki mikropları öldürmek için kimyasallar kullanır. Bu, kirleri temizlemek veya bu mikropları ortadan kaldırmak zorunda değildir, bu nedenle yayılma riskini azaltmak için her zaman en iyisi önce temizlemek ve sonra dezenfekte etmektir. İyi haber şu ki, evinizde kimse hasta değilse, yayılmayı azaltmak ve herkesi güvende ve sağlıklı tutmak için yalnızca temizlemek (dezenfekte etmeden) gerekir. Sağlıklı bir ev ortamı sağlamak için sık ve kapsamlı el yıkama gibi günlük temizlik programına uyun.


Neyse ki, zemin söz konusu olduğunda, her durumda tamamen dezenfekte etme nadiren gereklidir. CDC çalışmaları, zeminlerin dezenfekte edilmesinin normal temizliğin ötesinde minimum etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yine de aşağıda bazı dezenfekte etme ipuçlarını ekledik, ancak normalden biraz daha sık temizlemek isteyebileceğiniz halde, çoğunlukla temizlik yöntemlerinizi değiştirmeniz gerekmez.


Parke Zemin için Temizleme İpuçları


Her zaman olduğu gibi, bir mikrofiber paspasın günlük kullanımı, parke zeminlerinizi temiz tutmanın harika bir yoludur. Daha da fazla kiri, tozu ve kiri temizlemek için yumuşak kıllı bir zemin fırçası yardımıyla elektrikli süpürge yapabilirsiniz. Parke zeminler sudan zarar görebilir, bu nedenle paspası nemlendirdiğinizden emin olun.


Parke Döşemenin Dezenfekte Edilmesi


Yine, dezenfekte etmeden önce sert yüzeyleri temizlemek önemlidir ve dezenfekte edici bir ürün kullanıyorsanız, mikropları öldürmek için dezenfektanınızın yüzeyle ne kadar süre temas etmesi gerektiğini bilmek için kullanmadan önce üreticinin talimatlarını dikkatlice gözden geçirdiğinizden emin olun. Bakterileri öldüren temizleyiciler ile virüsleri öldüren ve ikincisini arayan temizleyiciler arasındaki farkı bilmek de iyidir. Pek çok antibakteriyel temizlik maddesi, virüsleri öldürecek, ancak etiketi iki kez kontrol edecek dezenfektanlardır.


Dezenfekte ettiğinizde, cildinizi kimyasallardan korumak için elinizin altında varsa tek kullanımlık eldivenler giydiğinizden emin olun. Yalnızca yeniden kullanılabilir eldivenleriniz varsa, bu eldivenleri özellikle COVID-19'u temizlemek ve dezenfekte etmek için ayırdığınızdan emin olun. Bu eldivenleri çıkarır çıkarmaz ellerinizi iyice yıkayın ve temizleyin. Sert yüzeylerin çoğu, dezenfekte etmek için bir ağartma çözeltisi önerir, ancak ağartıcı ve diğer sert kimyasalları parke döşemenizden uzak tutmak isteyeceksiniz. En iyi seçenek, örneğin Bona ürünleri gibi parke zeminleri dezenfekte etmek için özel olarak yapılmış bir temizleyici ile nemli bir paspas kullanmaktır. Nemli paspaslamadan sonra, kalan nemi gidermek için yüzeyi temiz, yumuşak, kuru bir havluyla kurulayın.


Ne Yapmamalı?


Ahşap zeminlerin dezenfekte edilmesi söz konusu olduğunda, hangi ürünleri kullanmamanız gerektiğini bilmek, işe yarayan doğru ürünleri bulmak kadar önemlidir. Zeminlerinizi temizlerken çok fazla su kullanmaktan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve işi bitirmek için buharlı temizleyici kullanmaktan kaçının - her ikisi de ahşabı eğebilir.


Sirke ve kabartma tozu gibi bazı ev ürünleri, evin çeşitli kısımlarını temizlemek için yaygın olarak kullanılır, ancak ahşap zeminlere parlak bir parlaklık veren poliüretan kaplamayı aşındırabilecekleri için ahşap zeminleri temizlemek için önerilmez.


Evinizi Sağlıklı Tutmak için Zeminlerinizi Temiz Tutmak


Evinizi Koronavirüs ve diğer hastalıkların yayılmasına karşı güvenli ve sağlıklı tutmak için şu anda sık ve kapsamlı temizlik önemlidir. İyi haber, döşeme yüzeyiniz ne olursa olsun, her zamanki rutin zemin temizliğinizin mikropların yayılmasını azaltmada yeterli olacağıdır. Günlük bir program yapmak, evinizi mutlu ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page