Parke Temizleme Rehberi

March 11, 2020

İç mekanlarda sıcak bir görüntü, doğallık katan, laminat parke veya renklendirme yapılmış ahşap parkeler modern havası ile göz doldururken temizliği ile de dikkat edilmesi gereken ürünlerdendir. Zaman geçtikçe kirlenmeye yatkın olan parkelerin kirlenmesi kaçınılmazdır? Parke temizleme konusunda yanlış ürünler kullanmadan önlem alırsanız parkeler doğallığından ve özelliğinden bir şey kaybetmemiş olurlar. Üstelik parlatma işlemi de gerçekleşir ve çizilmelere karşı daha dayanıklı olabilirler. Her gün temizlik yapıyor iseniz, süpürge yardımı ile tozları aldıktan sonra bez yardımı ile temizlemeniz yeterli. Haftalık temizliklerde ise doğru temizlik ürünlerini kullanmak şart. Hem doğrusu hem yanlışı ile parke temizleme rehberi niteliğinde uyarılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

 

 

 

Su: Elbette susuz temizlik düşünülemez fakat unutmayın ki ahşap parke ve laminat parkeler suya karşı hassas malzemelerdir. Bu nedenle fazla su kullanmaktan kesinlikle kaçının. Su parkenin düşmanıdır, eğer su ile temizlik yapmakta ısrarlıysanız mutlaka suyun fazlasını sıkın ve çok hafif nemli bez yardımı ile temizlik yapın.

 

Silikon ve amonyak: Bu iki temzilik ürünü  parkenize zarar verir.

 

Yağlı sabun, sıvı ve yapışkan cila: Bu temizlik ürünleri parkenizin üzerinde leke bırakacaktır.

 

Peki ne yapmalı ?

 

Parke yüzeyinde ki kiri süpürdükten sonra haftada en az bir kere temizleyici kullanın. Püskürtmeli  özelliği olan temizleyici kullanıyorsanız onu parkenin yüzeyiyle temas ettirmeyin. Havlu ya da mikrofiber bez kullanmaya gayret edin. Parkenize herhangi bir temizlik malzemesi  kullanmadan önce mutlaka kullanma kılavuzunu okuyun. Tadilat ve çizilmelere karşı parkenizi belli aralıklarda periyodik olarak temizleyin. Polipropilen süpürge ve fırçalı vakum kullanabilirsiniz. Kullandığınız vakum veya diğer ürünlerin sivri uçlu ya da kirli olmamasına özen gösterin. Kirlerin temizliğinde büyük öneme sahip yumuşak bezleri kullanın. Döşemenin şekil değiştirmesine neden olan buharlı temizlik ürünlerinden kaçının. Parke yüzeyinde çizik ve çukur oluşturan sert kıllı ve döner fırçalı vakumlar kullanmamaya özen gösterin.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Parke Sistre Cila m2 Fiyatı

December 11, 2019

1/6
Please reload

Son Paylaşımlar

November 30, 2019

Please reload

Arşiv
Please reload

  • Twitter Clean
  • Facebook Clean
  • White Google+ Icon

© 2020 by  Ladiksan Parke Company

Bizimle Çalışmak İster misiniz ?