top of page

Zemin Kaplama Önerileri Size Özel Dizayn

Eviniz için en son dokunuşlardan ama en hassas noktalardan bir tanesi de zemin kaplamasıdır. Ve bu kaplama malzemesi ne kadar trend, kaliteli ve dayanıklı ise ihtiyaçların giderilmesi noktasında da en iyisi olacaktır. Özellikle zemin kaplaması seçerken kolay temizlenebilir olması, dayanıklılığı, zeminde ki ısı yalıtımını sağlaması, ses geçirme özelliğinin minimum olması gibi hususlar çok önemlidir. Sonrasında ise rengi, dokusu ve göze hitap etmesi gibi kıstaslar önem arz eder. Peki zemin kaplama fikirleri için malzemeleri tanımaya ne dersiniz?

Zemin Kaplama Malzemeleri

Masif Parke

En sağlıklı ve doğal seçeneklerden bir tanesi masif parkedir. Ses ve ısı izolasyonu konusunda diğer zemin kaplamalarına göre daha ön plandadır. Özellikle daha sonra sistre cila yapılması onu çok özel ve uzun ömürlü yapmaktadır. İlk defa montaj yapılacaksa ortam ısısına göre bekletilmeli ve sonrasında montaj yapılmalıdır. Ağaç olduğu için kısa zamanda olduğu yere göre ısı ve nem oranını alacaktır. Maliyet açısından laminat ve lamine parkeye göre biraz daha maliyetlidir fakat sonrasında yapılacak sistre ve cila işlemi veya masif renklendirme işlemi gibi işlemlerin yapılması onu çok üst sıralara taşımakta ve parasını hak etmektedir. İş yerlerinde ve konutlarda doğal olması sebebi ile çok sık tercih sebebidir. Zemin kaplama fikirleri arasında mutlaka düşünmeniz gereken üründür.

Lamine Parke

Daha önceden cilalanarak hazır kalıplar halinde üretilen lamine parkenin avantajı ise daha sonra sistre ve cila ile tekrar eski parlaklığına kavuşmasıdır. Özellikle profesyonel sistre cila ustası ile yapılan cila işlemi lamine parkenin doğal görüntüsüne kavuşmasını sağlayacaktır. Laminat parkeler gibi suya dayanıklı değildir ve biraz fiyatları daha yüksektir. Fakat dayanıklı ve ağaç özelliğinden dolayı tercih edilebilecek malzemelerdendir.

Laminat Parke

Zemin kaplama çeşitleri olarak son dönemde en çok tercih edilenlerden bir tanesi laminat parkedir. Bunun sebebi uzun ömürlü olması, cila gibi hassas yüzeye sahip olmaması ve daha uygun maliyetli olmasıdır. Ayrıca renk seçeneklerinin de fazla olmasından dolayı tercih sebebidir. Kolay temizlenebilir, leke tutmaz ve mikropları barındırmaz. Fakat masif parke ve lamine parke gibi ahşap değildir. Yani doğal olmayan ama görüntüde doğal gibi görünen bir ürün çeşididir. Kalitelisi tercih edilirse daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Alternatifler arasında değerlendirilebilir.

Porselen Seramik

Sırlı ve sırsız olarak çeşidi bulunan ve granit olarak tarif edilen karolardan oluşur. Dayanıklılık açısından leke tutmaya ve aşınmalara karşı üst seviyelerdedir. Ürün çeşitliliği konusunda ise zengin seçeneklere sahiptir. Modern görünümlü banyo ve mutfak gibi ıslak zeminlerde sıkça tercih sebebidir.

Terrazzo

Çok çeşitli yelpazeye sahiptir ve özellikle mimarlar tarafından estetik görüntüsü dolayısı ile tercih edilmektedir. Uzun ömürlüdür ve bakımları daha düşük maliyetlidir. Hayallere hitap eden tasarımları mevcuttur. Ülkemizde bilinirliği az ve maliyet açısından da yüksek maliyetli bir zemin kaplamasıdır. Malzemede ders olmadığı için sonsuz görünüm elde edilir. Kullanım alanları daha çok hastane, iş yeri, avm ve havalimanı gibi yerlerdir.

Epoksi

Kimyasal malzemelere karşı dayanıklı zemin kaplama fikirleri açısından aşınma ve darbelere karşı en dayanıklı kaplama üründür. Renk çeşitliliği fazladır. Estetik açısından görüntüsü güzeldir,kaygan bir malzemedir. Leke tutmama ve kolay temizleme özelliği vardır. Maliyetleri düşüktür.

PVC

Son zamanlarda laminat parke gibi trend ürünlerden bir tanesi de PVC’dir. Sağlamdır ve sonrasında bir maliyet gerektirmeden uzun yıllar dayanabilir. İç mimarların tercih sebebidir. Renk çeşitliliği çoktur ve uygun fiyatlarda bir zemin kaplamasıdır.

留言


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page